Winylove #9 – tribute to J Dilla

w kategorii: badbass poleca, imprezy, krosno No Commented

Zapraszam serdecznie na dziewiąte już z serii słuchowisko winylowe, które odbędzie się w najbliższy piątek 22 lutego w Pubie Parkowa 7 w Krośnie. Spotkanie jest poświęcone producentowi muzki hiphop i soul – J Dilli

Wstęp wolny, start o 21. Zapraszamy z płytami, oczywiście z takimi w których produkcji maczał palce J Dilla.

Jay Dee aka J Dilla zasłynął w świecie muzyki jako jeden z największych producentów hip-hop’owych i soulowych. Ma na swoim koncie współpracę z wieloma znakomitymi artystami jak i wiele solowych dokonań.

James Dewitt Yancey (ur. 7 lutego 1974 roku, zm. 10 lutego 2006 roku), znany także jako J Dilla lub Jay Dee, urodzony w Detroit – mieście muzyki soulowej. Już jako dzieciak bardzo lubił słuchać muzyki, często odwiedzał sklepy muzyczne, w których kupował nowe nagrania. Szczególnie wciągnęła go muzyka Jack’a McDuff’a. James tak bardzo pokochał muzykę, że w końcu sam zapragnął ją tworzyć, w tym okresie nastał dla niego przełom. Poznał, związanego z grupą A Tribe Called Quest, Joseph’a Fiddler’a znanego również jako Amp. Jako że nowy znajomy Yancey’a zajmował się produkcją muzyki w studiu nagraniowym Jay Dee nauczył się od niego podstaw produkcji. Amp nie tylko nauczył James’a jak produkować muzykę, ale również pomógł mu się wybić. Jako że dobrze znał się z grupą A Tribe Called Quest, podrzucił jej liderowi Q-Tip’owi kasetę demo z beat’ami Jay Dee. Muzyka jaką tworzył James tak bardzo przypadła do gustu raperowi, że ten uformował trio producenckie The Ummah, w skład którego obok samego Q-Tip’a wchodził właśnie Jay Dee i DJ Ali Shaheed Muhammad. W 1996 r. The Ummah wyprodukowali płytę „Beats, Rhymes & Life”, wtedy to właśnie kariera młodego producenta zaczęła nabierać rozpędu. Wyprodukował album Slum Village (w skład którego wchodzili T3 i Battin – przyjaciele Jay Dee z dzieciństwa), zaczął tworzyć również muzykę dla m.in: De La Soul, Bust Rhymes’a, Macy Gray, The Pharcyde, Common’a i wielu innych.

Wreszcie po wyrobieniu solidnej pozycji w świecie muzyki i wielkim podniesieniu poziomu Jay postanowił rozpocząć solową karierę. Skutkiem tego była zmiana pseudonimu na J Dilla i oczywiście wydanie w 2001 r. solowego albumu „Welcome 2 Detroit”. W tym czasie zaczęły się też niestety pojawiać pierwsze poważne problemy zdrowotne w życiu James’a, spowodowane niezdrowym trybem życia, komplikacje nie przerwały jednak kariery Jay’a. W 2003 r. producent dołączył do niezależnej wytwórni Stones Throw Records słynącej głównie z posiadania w swoich kręgach Madlib’a. Z wspomnianym producentem J Dilla stworzył duet Jaylib i nagrał album „Champion Sound”, na którym obok produkcji muzyki udzielał się przede wszystkim jako raper. Kolejny roku przyniósł coraz poważniejsze komplikacje zdrowotne. James spędził wtedy wiele czasu w szpitalu, groził mu nawet przeszczep nerki, bez którego się jednak udało obejść. Problemy zdrowotne wyeliminowały też w znacznym stopniu Jay’a z produkcji muzyki, coraz mniej czasu poświęcał produkcji, jednak nie przestał jej kochać i zajmować się nią.

Największym dowodem na to jak Jay kochał muzykę był jego występ na wózku inwalidzkim w listopadzie 2005 r. w Europie. Niestety, J Dilla nie wygrał z chorobą. 10-tego lutego 2006 roku, trzy dni po swoich 32-ich urodzinach i wydaniu instrumentalnego LP „Donuts” James Yancey zmarł. Przed śmiercią zdołał jednak ukończyć również produkcje dla wielu zaprzyjaźnionych artystów i niemal w całości ukończyć dwa solowe albumy: „The Shining” oraz „Jay Loves Japan”. Śmierć Jay’a wstrząsnęła całym światem Hip-Hop’u.

źródło: http://www.hip-hop.pl/ustawki/projektor.php?usr=11521001557899


Wydarzenie na FB:https://www.facebook.com/events/418952831525121

PODOBNE ARTYKUŁY

  • brak podobnych artów

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.

Gabinet okulistyczny w Krakowie Wideofilmowanie wesel Krosno. Pokrowce samochodowe - sklep internetowy bagażniki dachowe - sklep internetowy